Liivi muuseumis toimus 15. aprillil juba 35. korda vendade Liivide üle-eestilise etluskonkursi finaal. Etlusvõistluste korraldamisega alustas Liivi muuseum kohe oma esimesel tegevusaastal, 1989. aasta kevadel. Aegade vältel on siin esinenud hulganisti tänaseid tuntud näitlejaid. Osalejate nimekirju sirvides on näha, et etluskunsti roll silmapaistvate kultuuritegelaste kasvulavana ei saa alahinnata.

Liivi muuseumis peetud üleriigilise koolinoorte etlusvõistluse seekordses finaalis osutus parimaks Kirke Medri Saaremaa gümnaasiumi 12. klassist. Muuseumi juhataja Mari Niitra teatel võitis neiu samal konkursil peapreemia ka aastal 2017, kui ta õppis 7. klassis.

«Kirke õpetaja Rita Ilves on aastakümnete vältel aidanud noortele saarlastele võidu tuua koguni kaheksal korral, nende seas on mitmeid tänaseid tuntud näitlejaid, nagu Velvo Väli, Ott Aardam, Lee Trei ja Marian Heinat,» meenutas Mari Niitra.

Rita Ilvese sõnul on tal olnud õnn juhendada andekaid noori, kuid heade tulemuste saavutamine eeldab tõsist tööd algul teksti analüüsimisega, aga kogenumate etlejate puhul ka mugavustsoonist välja suunamisega. Mõnikord aitab areneda etleja olemusele esmapilgul võõras tekst.

Liivi etlusvõistluse eelvoorud toimusid kõikjal üle Eesti, 15. aprillil finaalis osales 14 õpilast. Iga esineja valmistas ette luuletuse ja proosakatkendi, millest üks oli Juhan või Jakob Liivi ning teine Liivi luuleauhinna laureaatide loomingust.

Mari Niitra hinnangul on etlemine kooliõpilastele äärmiselt arendav ja tuleb igas valdkonnas kasuks. Rita Ilvese sõnul on tänapäeva koolis suulist vastamist vähevõitu. «Mõne lapse jaoks on klassi ees seismine ületamatu raskus,» lisas ta. «Täiskasvanuelus kulub avaliku esinemise oskus igal sammul ära.»

Tänavusel vendade Liivide etlusvõistlusel pälvisid tähelepanu mitmed noored: Peipsiääre valla ja žürii eriauhinna sai Heli Piht (Tallinna Ühisgümnaasium, 12.klass, juhendaja Aili Tarvo), ajakirja Värske Rõhk eriauhinna Maria-Eliisa Muinaste (Viimsi Gümnaasium, 12. kl, juhendaja Külli Täht), Juhan Liivi nim Alatskivi Kooli eriauhinna Maara Parhomenko (Hugo Treffneri Gümnaasium, 12. kl, juhendaja Anett Pillmann). Liivi Muuseumi auhinna pälvis Helin Luberg (Tallinna Reaalkool, 5.klass, juhendaja Reet Varik). Publiku südame võitis Vesse Leok (Pärnu Mai Kool 7d. klass, juhendaja Inga Kukk).

Žürii koosseisus näitleja ja luuletaja Anne-Mai Tevahi, toimetaja ja kirjanik Joosep Vesselov ning nullteatri juht ja lavastaja Kalev Kudu tänasid finaliste hingepuudutava esituse eest.

Suur tänu kõigile osalejatele, juhendajatele ja korraldajatele!